O projekcie

ADN Akademia Biznesu Sp. z o.o. zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Ministerstwa Zdrowia finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 dla obszaru programowego „Zdrowie” w ramach projektu predefiniowanego nr 2, pt. „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”. 

Projekt zakłada promocję zdrowego stylu życia, w szczególności poprawę jakości żywienia dzieci i wzrost aktywności fizycznej zgodnie z zasadą, że łatwiej jest wdrażać od dziecka dobre nawyki, niż wypleniać w przyszłości te już zakorzenione. 

Biorąc pod uwagę wyniki badań, wskazujące na radykalny wzrost otyłości wśród dzieci i młodzieży oraz coraz liczniejsze zagrożenia, niesione przez zmiany cywilizacyjne (cukrzyca, wady postawy, choroby serca itp.), chcemy zaproponować konkretne zmiany w sposobie żywienia i podejmowaniu ruchu w codziennym życiu. Upatrujemy w nich szansę na zmianę – zdrowsze przyszłe pokolenia.

Uczestnicy projektu

  • dzieci do 6 roku życia uczęszczające do przedszkoli żłobków
  • ich rodzice lub opiekunowie prawni lub członkowie ich rodzin
  • opiekunowie w żłobkach oraz nauczyciele w przedszkolach
  • dyrektorzy i personel żłobków i przedszkoli

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się żłobki i przedszkola publiczne i prywatne z całej Polski. Szczególnie będziemy zachęcali do udziału placówki i osoby w trudnej sytuacji oraz z obszarów w niekorzystnej sytuacji.

W ramach projektu wsparciem obejmiemy:

  • co najmniej 84 000 dzieci do 6 roku życia uczęszczające do żłobków i przedszkoli
  • co najmniej 25 000 rodziców lub opiekunów prawnych lub członków rodziny dzieci do 6 roku życia
  • co najmniej 500 pracowników żłobków i przedszkoli

Działania w projekcie

W ramach projektu realizowane będą warsztaty dla dzieci w przedszkolach, żłobkach placówkach edukacyjnych oraz szkolenia dla dorosłych – rodziców i nauczycieli promujące zdrową dietę i aktywność fizyczną jako podstawę codziennego stylu życia. 

Dla nauczycieli i opiekunów

W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają nauczyciele w przedszkolach i opiekunowie w żłobkach. Podczas szkoleń online nasi eksperci przygotują ich do wykorzystania w placówkach pakietu edukacyjnego: scenariuszy warsztatów i gier oraz materiałów edukacyjnych. Zostaną im przekazane także podstawowe zasady zdrowego stylu życia dotyczące prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Po otrzymaniu certyfikatów opiekunowie i nauczyciele będą mogli w profesjonalny sposób prowadzić warsztaty dla dzieci w swoich placówkach.

Dla dzieci

W naszym projekcie stawiamy na nauczycieli. To oni znają dzieci najlepiej i mogą zdziałać najwięcej. Im przekazujemy wiedzę (materiały edukacyjne) a oni prowadzą zajęcia z dziećmi.

Podczas warsztatów dzieci poznają zasady zdrowego żywienia. Towarzyszyć im będzie postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia. Grupowe zabawy, ciekawe, różnorodne formy zajęć – to wszystko czeka na uczestników naszych warsztatów.

Uczestnicy i placówki wyposażeni zostaną w pakiety atrakcyjnych pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych.

Dwie ścieżki edukacyjne w naszych działaniach to: zdrowa dieta i ruch – dlatego nasze warsztaty z jednej strony zmieniają podejście do jedzenia poprzez zajęcia kulinarne, zabawy zawierające prawdziwe wyzwania w przygotowaniu jedzenia, wielozmysłowe poznawanie zdrowych składników jedzenia, z drugiej zaś – zachęcają do wdrażania w życie codziennej aktywności fizycznej: poprzez gry edukacyjne – promują ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczną. 

Dla dorosłych

Solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej otrzymają też dorośli – rodzice, opiekunowie, nauczyciele i pracownicy – w szkoleniach dla dorosłych.

Nasi eksperci odkryją i przed nimi tajemnice zdrowego stylu życia. Każdy dorosły uczestnik będzie miał szansę otrzymać wiedzę i wsparcie: od zdobycia podstawowych informacji podczas szkoleń (co robić, by zdrowiej żyć i by zapewnić dzieciom zdrowie w przyszłości), poprzez przykłady prostych przepisów – propozycji do jadłospisów, aż po wsparcie w trudnych sytuacjach typu: brak apetytu, „dziecko niejadek”, „otyłość”, „jak zdrowe jedzenie jednocześnie uczynić pysznym?”, „jak uzupełnić żelazo w diecie dziecka?”, „czy i czym zastąpić mięso?”

Aktualności

Czas na zdrowy styl życia!

Zapraszamy żłobki i przedszkola z całej Polski do wzięcia udziału w projekcie. Prosty sposób rejestracji, wsparcie w procesie rekrutacji.

Zobacz więcej
Rejestracja